niedziela, 29 listopada 2015

Zabawa w ... MLEKO OWSIANE! :)



Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, że mleko roślinne można zrobić samodzielnie w domu i wcale nie trzeba płacić tych kosmicznych cen w sklepie. Zaczniemy od mleka owsianego, bo również od niego zaczęła się nasza przygoda z samodzielnym robieniem mleka. Jest to banalnie szybkie i banalnie proste, a do tego bardzo tanie. Litr takiego mleka możecie "wyprodukować" za 50 groszy :) Wystarczą płatki owsiane, woda i blender. Najlepszy będzie blender kielichowy, ale ręcznym również się uda (używałyśmy blendera ręcznego przez dłuższy czas nim kupiliśmy kielichowy :)


Ale. Zacznijmy od tego dlaczego warto sięgnąć po mleko owsiane? Jest ono przede wszystkim bogate w błonnik i kwas foliowy. Zawiera bardzo dużo witamin, przede wszystkim witaminy A oraz wapnia (nawet więcej niż mleko krowie). Nie zawiera laktozy dlatego jest idealne dla wszystkich alergików. Jest bogate w żelazo, dzięki czemu warto po nie sięgać przy anemii. Zawiera fitochemikalia - roślinne substancje czynne, które hamują rozwój komórek nowotworowych czy działają antybakteryjnie. A do tego polecane jest jako wspaniały "lek" na skołatane nerwy :)

Można go używać do ciast, owsianek, budyniów. Na tym mleku najczęściej robimy nasze ulubione drożdżowe ciasto, na które przepis znajdziecie tutaj. :)

Aby przygotować mleko owsiane potrzebujemy:

8 łyżek płatków owsianych ( nie błyskawicznych!)
1 l przegotowanej wody
3 daktyle lub pół łyżeczki cukru trzcinowego (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Płatki zalewamy wodą, dodajemy daktyle lub cukier (jeśli używamy) i odstawiamy na dwie godziny. Po tym czasie miksujemy w blenderze kielichowym przez ok 1 minutę. Przelewamy przez gazę lub sitko i gotowe! :) 

Takie mleko rozwarstwia się, więc przed każdym użyciem należy nim wstrząsnąć. Przechowujemy w lodówce do trzech dni. 












1 komentarz:

  1. "Zawiera bardzo dużo witamin, przede wszystkim witaminy A oraz wapnia (nawet więcej niż mleko krowie)"
    warte sprostowania:
    "Tak może być w przypadku mleka owsianego z kartonu, które jest suplementowane w wapń.
    1 szklanka mleka krowiego ma 300 mg wapnia, 1 szklanka surowych płatków owsianych około 120 mg, a przecież do wody podczas miksowania nie przechodzi całość minerałów, a z 1 szklanki płatków wychodzi litr mleka, więc trzeba jeszcze podzielić to na 4.". Cały czas się uczymy ;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń