środa, 18 maja 2016

Zabawa w ... CHLEB ORKISZOWY! :)OSADA. Nasze marzenie od zawsze. Wiem, doskonale o tym wiecie. Ilekroć o niej myślę, pogrążam się w myślach, zanurzam się w nich bardzo głęboko i wyobrażam sobie wszystko. Każdy najdrobniejszy szczegół. Od wystroju wnętrza, przez ogród, ludzi, ogniska, Was, aż po werandę, na której po całym dniu będę siadywała i upajała się moim szczęściem. Weranda swoją drogą spędza sen z powiek mojemu mężowi już teraz, ale bez niej ani rusz! Wierzę, że to kiedyś nadejdzie. 


Dobro powraca. Znacie to? My doskonale! Często zastanawiam się skąd się to bierze, tyle dobrych słów, tyle ciepłych gestów, tyle otwartości i chęci pomocy w Was. Wiem, że to jest właśnie to dobro, które wraca. Jeśli jesteś dla drugiej osoby miły, ona również taka będzie. Jeśli się uśmiechniesz, nie pozostaniesz bez odwzajemnionego uśmiechu. Jeśli pomożesz, ktoś tez Ci pomoże. Tak to właśnie działa. Domyślam się, że nie zawsze tak jest. Kilka dni temu pani w urzędzie powiedziała Nam, że widać po Nas, że jesteśmy porządni. Zastanawiałam się, jak to możliwe ja w dreadach, mąż łysy z wielką brodą, a ona mówi, że widać to po nas. Pani jednak drążyła temat, stwierdzając, że bardzo mało takich ludzi jest, że w okół tylko zawiść i zazdrość. Wszyscy patrzą na czubek własnego nosa i ani kawałek dalej. Obawiam się, że miała rację. Dlatego tym bardziej cieszę się, że wokół Nas tyle wspaniałych ludzi. Dobrze, że JESTEŚCIE!

Dzięki takim dobrym ludziom zaczyna się coś dziać w Naszej Osadzie. Powoli, ale jednak. DZIĘKUJEMY CAŁYM SERCEM. Wszystko wskazuje na to, że marzenie o Miejscu dla Wszystkich nabiera głębszego sensu. Już nie możemy się doczekać wspólnego grillowania (gdzie to ciepło!?) i spędzania z Wami czasu! Ogniska, gitar i śpiewów! Gwaru, dzieciaków rozbieganych, brudnych i SZCZĘŚLIWYCH! Po prostu bycia z WAMI! 

Nie zapominajcie, że OSADA będzie dla Was zawsze otwarta! Możecie przyjechać, ale nie musicie się z Nami użerać :P Jesli macie Nas po dziurki w nosie, przyjedźcie i wybierzcie się na spacer! Pozbierajcie pokrzyw na pesto czy ususzenie, przyjdzie czas na czarny bez, jeżyny, maliny i grzyby! Także, przybywajcie!

Osada zyskała nazwę "Jest takie miejsce" - co o niej myślicie ? Ja, gdy tylko o niej myślę słyszę w głowie piosenkę: 


Jest takie miejsce na ziemi,
Którego nie ma na mapie,
Dlaczego nie ma mnie tam?
Dlaczego nie ma mnie tam?

Ref.:
Miłość
Wolność
Radość
Szczęście
Pokój
Prawda
Światło
Droga
Jest takie miejsce na ziemi,
Którego nie ma na mapie,
Nigdy nie dojdziesz tam sam?
Nigdy nie dojdziesz tam sam?
Ref.:
Miłość
Wolność
Radość
Szczęście
Pokój
Prawda
Światło
Droga
Pozwól DRODZE to Cię znajdzie

***
A najbardziej nie mogę doczekać się zapachu chleba, który roznosić się będzie każdego poranka po całym domu!!!!

CHLEB ORKISZOWY
Składniki:400 g mąki orkiszowej
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka suszonych drożdży
1 łyżka oleju
1 łyżeczka miodu
320 ml letniej wody
garść nasion słonecznika
garść pestek dyni

Przygotowanie:Wszystkie suche składniki łączymy w dużej misce, dolewamy olej i wodę, dokładnie mieszamy. Przykrywamy wszystko folią spożywczą i odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę do wyrastania. Formę na chleb smarujemy olejem i posypujemy otrębami lub płatkami owsianymi. Przekładamy ciasto do brytfanki i odstawiamy do wyrośnięcia jeszcze na pół godziny. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni, wstawiamy chleb i pieczemy 20 minut, po tym czasie sprawdzamy - jeśli jest bardzo zarumieniony od góry - przykrywamy folią aluminiową i pieczemy jeszcze 30-40 minut. Studzimy na kratce. SMACZNEGO!!!

Dziecko potrafi:

Dzieciaki mają tu pole do popisu! Uważajcie, to oznacza fruwającą wszędzie mąkę, rozsypujące się wszędzie ziarenka no i ukradkiem mieszanie swoich składników, na swój chleb (Maja to uwielbia) :)

Ale warto tutaj uzbroić się w cierpliwość i pozwolić dziecku na nieco więcej, radość z jedzenie pysznego, własnego chleba - bezcenna!!!


6 komentarzy:

 1. Gdzie ta Wasza osada? W pobliżu Stalowej?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale super! Mega się cieszę, że spełniają się Wasze marzenia :) Oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chleb pyszny robie co drugi dzień, bardzo szybki do zrobienia ! Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  proszę o info jakiego rodzaju mąki orkiszowej trzeba użyć czy wystarczy typ 700 czy musi być chlebowa 2000???z góry dziękuję

  OdpowiedzUsuń