czwartek, 7 kwietnia 2016

Zabawa w ... KASZĘ JAGLANĄ! :)


KASZA JAGLANA - dzisiaj to ona przywdzieje koronę i rozgości się w naszym poście. Nie da się ukryć, jest bez wątpienia królową wśród kasz. Nawet kolorem zdradza swoje królewskie pochodzenie. W tych małych żółto - złotych ziarenkach kryje się niesamowite bogactwo witamin i minerałów. Jest przy tym wszechstronna i wciąż nieogadniona, zaskakująca i spełnia wszystkie nasze zachcianki, pomysły i fanaberie. Jest po prostu najlepsza! :)


Kaszę jaglaną otrzymujemy z ziaren prosa, wygląda jak małe koraliki, gdy się rozsypuje to skacze po całej kuchni :) Jest kaszą bezglutenową, opływa w bogactwa składników mineralnych, a przy tym kusi swoimi zdrowotnymi właściwościami. 

Bogactwo składników mineralnych:

Kasza jaglana bogata jest w krzem, który zapobiega mineralizacji kości, doskonale wpływa na nasze włosy i paznokcie! Bogactwo witaminy E, zwanej witaminą młodości! Zawartość lecytyny wpływa korzystnie na naszą pamięć i koncentrację! Obniża również poziom złego cholesterolu.

Właściwości zdrowotne:

Kasza jaglana jest lekkostrawna, idealna przy takowej diecie. Nie zawiera glutenu, więc jest dozwolona dla osób chorujących na celiakię. Posiada właściwości osuszające śluz, wskazana jest przy domowym leczeniu kataru gdyż doskonale osusza wydzielinę. Także gdy chorujecie, wzbogaćcie dietę w kaszę jaglaną, i to podwójnie! :) Działa  również alkalizująco na nasz organizm, doskonale go odkwasza. Polecana jest przy dietach oczyszczających. A przy tym jest smaczna i przyrządzimy z niej zarówno deser jak i pyszny obiad! :)

Jak gotować kaszę jaglaną?

Kasza jaglana źle przyrządzona będzie miała goryczkę, więc warto pamiętać o najważniejszej rzeczy - podprażenie! Na suchej patelni lub w garnuszku podprażamy kaszę co chwilę mieszając, gdy wyczuwamy już bardzo przyjemny zapach, możemy zalać kaszę wodą i gotować. Niektórzy dodatkowo lub tylko oblewają kaszę wrzątkiem na sitku. Gdy kaszę zalejemy wodą, nie mieszamy jej, gotujemy jedynie na wolnym ogniu do momentu, aż wchłonie wodę. 

Jeśli chcemy uzyskać kaszę na sypko zalewamy ją po podprażeniu wrzątkiem, jeśli natomiast chcemy kleistą konsystencję zalewamy ją zimną wodą. W obu przypadkach w stosunku 1:3 (z opcją ewentualnego dolania dodatkowej 1/2 szklanki wody). 

Kaszę gotujemy do momentu aż wchłonie wodę, czyli ok 10-15 minut, po tym czasie przykrywamy i zostawiamy jeszcze na chwilę. 

Co możemy przygotować z kaszy jaglanej?

Jak już wspominałam kasza jest wszechstronna. Możemy przygotować z niej deser - budyń, smoothie, sernik jak również obiad - kopytka, knedle, burgery, kaszotto i wiele innych :)

Na naszym blogu znajdziecie wiele przepisów z użyciem kaszy tutaj.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz