sobota, 5 listopada 2016

Zabawa w ... ORKISZOWĄ SZARLOTKĘ SYPANĄ! :)


Patrzę na dwie małe istoty biegające wokół mnie. Słucham słodkiego głosu płynącego z ust dwóch małych dziewczynek. Słucham ich potoku słów. Zachwycam się ich ogromną wyobraźnią. Obserwuję je z boku i czasami nie mogę uwierzyć, że są MOJE. Dwie istoty, dwa życia, dwa cudy. Słucham jak do mnie mówią i śmieję się z tego mojego niedowierzania, a one wtedy też zaczynają się śmiać. Głośno i donoście, a czasami cicho i skromnie. Patrzę jak się bawią i próbuję przyłączyć się do nich, ale to nie takie proste. Biegają przebrane, w swoim świecie wyobrażeń, nie mogę tak po prostu wkroczyć w ten ich świat i już. Odrzucają moje mizerne próby. 

Odchodzę zasmucona i pogrążam się dalej w myślach. Nie wspominam już, a wybiegam w przyszłość. Myślę, o tym jak bardzo pragnę naszej relacji kiedyś. By była dobra i silna. Bym była dla nich wsparciem, oparciem, ale i towarzyszem do przeżywania przygód, do kroczenia przez życie. Byśmy szły ramię w ramię. Byśmy potrafiły śmiać się i płakać razem. Byśmy... i wtedy doznaję oświecenia. Wstaję i zakładam nieudolnie jedną z ich księżniczkowych sukienek, która dla mnie jest tylko za ciasną spódniczką. Ale im to nie przeszkadza. Jestem księżniczką. Tańczymy razem na balu urodzinowym. Kręcimy piruety i pokładamy się na ziemię. Śmiejemy się w niebogłosy. Jesteśmy RAZEM.

***

Chciałabym by zapach szarlotki był z Nami zawsze, by było to dobre wspomnienie, ciepłe, smaczne i pachnące. Dzisiaj dzielimy się z Wami przepisem na szarlotkę sypaną. Skusicie się? Idealna do przygotowania razem z dziećmi, mega szybka! :)

Składniki:

1 szklanka mąki orkiszowej
1 szklanka kaszy manny orkiszowej
1/2 szklanki  cukru trzcinowego (lub nieco mniej jeśli mamy bardzo słodkie jabłka)
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
170 g masła klarowanego (mocno schłodzonego)
1,5 kg jabłek, najlepiej słodkich i soczystych
cynamon

Przygotowanie:

Jabłka obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Z mąki, kaszy, cukru i proszku robimy mieszankę. Na spód tortownicy lub blaszki wysypujemy 1/3 mieszanki mąki, a na niej układam 1/2 startych jabłek. Jabłka posypujemy cynamonem i 1/3 mieszanki. Na mieszankę ponownie układamy resztę jabłek i obsypujemy cynamonem. Posypujemy resztą mieszanki, a na wierzch równomiernie ścieramy masło. 
Pieczemy 60 minut w temperaturze 180 stopni.

P.S. Na zdjęciach jesteśmy u babci :) W domu piekłyśmy ją już kilka razy i zawsze w tortownicy 24 cm. Szarlotka wychodzi wtedy dość wysoka. Ale koniecznie połóżcie jakąś blaszkę na dno piekarnika bo z tortownicy może wycieknąć odrobinę soku i masła. 

1 komentarz: