środa, 30 marca 2016

Zabawa w ... WARSZTATY I EDUKACJĘ KULINARNĄ! :)

Edukacja kulinarna zdobywa coraz większe zainteresowanie. Zdrowe żywienie staje się wyznacznikiem mody, stylu, bycia. Wszystko idzie w dobrym kierunku, choć nadal jesteśmy wysoko na liście otyłości wśród dzieci i nie tylko. Na szczęście wiele się zmienia, coraz więcej z nas stara się zmieniać swoje przyzwyczajenia, lepiej i zdrowiej się odżywiać. Jednak dzieci i młodzież niechętnie sięga po zdrowe produkty. Tłumaczenie im i mówienie że takie jedzenie jest dobre dla ich zdrowia nie wystarczy, trzeba im to pokazać. Pozwolić im osobiście tego doświadczać, samodzielnie przygotowane posiłki zawsze będą lepiej smakować :)


Od roku prowadzimy warsztaty kulinarne dla dzieci. Gdy zaczynaliśmy, naszym celem było pokazanie dzieciakom jak świetna jest zabawa w gotowanie! Chcieliśmy zarażać ich tym, co Nam sprawiało wielką radość! Z czasem zrozumieliśmy wyższy wymiar naszych działań! Okazało się, że dzieciaki załapały bakcyla, spodobały im się spotkania z kuchnią i przede wszystkim zajadali się tym, co sami przygotowali ze zdwojoną przyjemnością! To dawało i daje nadal nam ogrom satysfakcji, radości i motywacji do dalszego działania!

Często odwiedzając tych samych małych kucharzy po raz kolejny, słyszymy, że powtarzali przygotowywane potrawy w domu z rodzicami! To pokazuje nam, że to co robimy ma sens, że osiągamy dokładnie to co chcieliśmy! Dzieciaki gotują z rodzicami w domu! I same tego chcą! 

Naszym marzeniem jest dotrzeć do dzieci i rodziców jednocześnie, by przekonać rodziców, że dziecko w kuchni to nie tylko bałagan, fruwająca mąka czy rozlane mleko, ale również wspaniała przygoda, idealny pomysł na twórcze spędzanie czasu i umacnianie relacji!

Pamietajcie, że wspólne gotowanie, to również rozwój umiejętności manualnych naszego malca! Ugniatanie ciasta, krojenie czy rozbijanie jajka doskonale rozwija sprawności waszych pociech! Nie bójcie się więc, że skorupki razem z jajkiem wylądują w misce - można je przecież wyjąć :) Nie obawiajcie się noża w rękach malucha - z waszymi wskazówkami na pewno poradzi sobie doskonale! Dawajcie wolność i pozwólcie na samodzielność! :)

Wierzymy, że Nasz blog i Nasze warsztaty pokazują Wam, że to jest możliwe! Mamy ogromną nadzieję, że przekonujemy Was by przełamywać granice, przełamywać swoje lęki i obawy, by wspólnie uczyć się smaków, doświadczać naprawdę czegoś niespotykanego!

Gotujecie razem?! CZEKAMY NA WASZE FOTO-RELACJE! Kto ma ochotę się z Nami podzielić ? :)

Jesteśmy dla WAS!

***

Na ostatnich warsztatach przed Świętami piekliśmy z dzieciakami drożdżowe króliczki wielkanocne! Z tego ciasta można zrobić też ślimaczki czy kwiatuszki by celebrować tą cudowną, wyczekaną wiosnę!!! :)

Przepis na ciasto drożdżowe:


Składniki:

450g mąki + do posypania blatu
1 kubek ciepłego mleka lub wody
2-3 łyżki cukru trzcinowego
7 g suszonych drożdży
3 łyżki stołowe oleju


Przygotowanie:

W misce umieść wszystkie składniki i wyrabiaj ciasto. Powinno być sprężyste i nie przywierać do palców, w razie konieczności podsypuj mąką. Zostaw ciasto na 10 minut pod przykryciem - choć podczas warsztatów tego nie robiliśmy ;)
Podziel ciasto na małe kawałki i uwijaj króliczki, ślimaczki i inne stworki :) Daj się ponieść wyobraźni!!!

Piec w 180 stopniach przez ok 10-15 minut :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz